monety szlachetne

Okolicznościowe monety, czyli znana wszystkim 2 – złotówka, którą okazjonalnie wybija się od 1955 roku jest doskonałym przykładem możliwości połączenia pieniądza obiegowego z kolekcjonerstwem. Mimo, iż jest ona wyjątkowa i wybijania w nielicznych egzemplarzach, może być ona używana podczas zwykłych transakcji – wprowadzona jest do obiegu.

Poza obiegowymi pieniędzmi w formie metalowych krążków, istnieje również wiele interesujących egzemplarzy, które sięgają różnych momentów historii. Powodzeniem, szczególnie wśród polskich kolekcjonerów, cieszą się grosze z okresu II RP. Wybijane one były w międzywojniu i odbywało się to nie tylko w mennicy państwowej. Produkowano nominały od 1 do 50 groszy. Część z tych monet była srebrna, inne zupełnie bezwartościowe. Wiele z nich bardzo trudno jest znaleźć, aczkolwiek ciekawym jest, że bardzo często spotyka się je pod ziemią. Stąd wielu zatwardziałych poszukiwaczy i kolekcjonerów uparcie przeszukuje różne tereny w poszukiwaniu wyjątkowych egzemplarzy z historii Polski. Niestety, mnóstwo jest wśród tych monet także falsyfikatów, na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas tworzenia zbiorów – zaznacza nam numizmatyk z Bydgoszczy z http://numizmatykatorun.pl/numizmatyka-bydgoszcz/. Czasem fałszerstwo widać gołym okiem, jednak zwykle trzeba naprawdę dokładnie przyjrzeć się monecie, przewertować wiele stron specjalistycznych książek i starannie zbadać przypadek, by takie oszustwo stwierdzić.

Niektóre egzemplarze zostały docenione na arenie międzynarodowej. Na przykład w 2009 roku na Konferencji Dyrektorów Mennic w Australii polska moneta została nagrodzona. Tym wyróżnionym egzemplarzem była moneta wybita z okazji 400 Rocznicy Polskiego Osadnictwa w Ameryce Północnej. Numizmat ten posiadał nominał 10 złotych. Najbardziej niezwykły wydaje się tu być fakt, że do wyprodukowania monety użyto między innymi szkła, co sprawiło, że stała się ona unikatowa, a sam bicie było innowacyjne. Między innymi za ten pomysł Polska została doceniona, chociaż sama moneta i jej wygląd również budziły zachwyt.

Wiele wskazuje na to, że polskie monety są naszymi narodowymi skarbami, o których często zapominamy. Samo wydawanie pieniędzy jest dla nas codziennością, rzadko jednak skupiamy się na unikatach, które wybite były w polskiej mennicy. Dla każdego, kto interesuje się numizmatyką polskie monety mogą być wspaniałym tematem zbiorów. Ich kolekcjonowanie może być niezwykle pasjonujące, a podczas oglądania i analizowania takich numizmatów znaleźć można wiele niuansów i dokonać często niesamowitych odkryć. Łączna kolekcja polskich monet w obrębie całego świata jest naprawdę niezwykle bogata, a w jej obrębie znajdują się niesamowite okazy, które z pewnością zainteresują każdego kolekcjonera.

Polecamy także: UX – Marketing Internetowy24