Kilka lat temu Funt Brytyjski (Comparic – kurs funta) był uważany za jedną z najmocniejszych walut na świecie. Miał on stabilną pozycję w świecie globalnych finansów. Wszystko zmieniło się w czerwcu 2016 roku. W referendum mieszkańcy zjednoczonego królestwa niespodziewanie zdecydowali się na opuszczenie Unii Europejskiej. Decyzja obywateli oraz późniejsze problemy z negocjacjami zaskutkowały dużymi spadkami. Otwarte pozostaje pytanie jakie perspektywy stoją przed kursem funta w najbliższych tygodniach, można jednak wymienić tutaj dwa główne czynniki które będą kształtowały wartość brytyjskiej waluty. 

Brexitowa telenowela nadal trwa

Największym czynnikiem niepewności związanym z Funtem cały czas pozostaje Brexit. Trwające już ponad 2 lat negocjacje, prowadzone najpierw przez Therese May a obecnie przez Borisa Johnsona, nie przynoszą żadnych efektów. Zgodnie z obecnymi ustaleniami Wielka Brytania powinna opuścić wspólnotę z końcem przyszłego miesiąca. Mimo braku postępów w rozmowach Premier Zjednoczonego Królestwa twardo stoi na stanowisku, że nie będzie ubiegał się o kolejne odłożenie w czasie Brexitu. To powoduje że w powietrzu wisi realna groźba tzw. no deal Brexit, czyli wyjścia bez żadnych umów, która oznaczałaby gospodarczą katastrofę i wielkie problemy w handlu. Podjęta przez parlament uchwała zakazująca Premierowi wyjścia bez umowy nie uspokoiła nastroju inwestorów walutowych. Niektóre brytyjskie media donoszą że Boris Johnson planuje złagodzenie swoje linii i pójście na ustępstwa tuż przed decydującymi rozmowami, które mają odbyć się za 3 tygodnie. Jeżeli faktycznie doszło by do ustępstw i zaproponowania Unii rozsądnej alternatywy, może to wpłynąć pozytywnie na kurs Funta.

Sprawdź też: Comparic – kurs lewa bułgarskiego

Obniżenie stóp procentowych „całkiem prawdopodobne”

Drugim czynnikiem który w najbliższym czasie może mieć znaczący wpływ na kurs Funta jest wypowiedź Michael Saunders’a, członka zarządu Banku Anglii w której ocenia on, że „całkiem prawdopodobne” jest obniżenie stóp procentowych w najbliższym czasie niezależnie od wyników negocjacji w sprawie Brexitu. Zapowiedź zaskoczyła wielu analityków i inwestorów. Jeśli zapowiedzi Saunders’a zostaną wprowadzone w życie, będzie to oznaczało zwiększenie dostępu do taniego pieniądza i większa jego ilość na rynku oraz potencjalnie większą konsumpcję. Sama zapowiedź spowodowała spadki kursu Funta. Jej wprowadzenie może oznaczać kolejne obniżki wartości brytyjskiej waluty.

Comparic