Kiedy podejmujemy decyzję o inwestowaniu w metale szlachetne mamy do wyboru sztabki lub monety. W przypadku sztabek kluczowe znaczenie ma zakup produktów od cenionych, znanych na całym świecie producentów. Inwestycja w monety bulionowe wygląda zupełnie inaczej niż inwestycja w monety kolekcjonerskie. Tu nie jest ważna unikalność monety ani jej wartość historyczna. Osoby kupujące tego rodzaju monety powinny inwestować w produkty powszechnie znane.

Zakup monet bulionowych

Monety inwestycyjne znane również jako monety bulionowe to doskonały sposób na zainwestowanie środków w złoto, srebro, platynę, a także inne metale szlachetne. Przy ich zakupie musimy pamiętać, że w przyszłości będziemy chcieli korzystnie je sprzedać. W przypadku monety bulionowej unikalność nie jest zaletą. Wręcz przeciwnie – jeżeli nabywca nie będzie znał danej monety, nie będzie miał również pewności co do jej parametrów. W efekcie zapłaci nam za nią znacznie mniej niż byśmy tego oczekiwali.

Najkorzystniejsze warunki cenowe gwarantują nam monety powszechnie znane. Im bardziej popularna jest moneta bulionowa, tym większe prawdopodobieństwo, że otrzymamy za nią korzystną cenę. Dzieje się tak, ponieważ parametry sławnych monet są jawne. Kupujący ma wówczas większe szanse na wykrycie falsyfikatu. Dla niego zakup takiej monety jest gwarancją bezpieczeństwa, co sprawia, że jest skłonny zapłacić więcej.

Jakie monety bulionowe warto mieć w swojej kolekcji

Inwestycje w monety bulionowe wyglądają inaczej niż inwestycje w pieniądze kolekcjonerskie. Inwestorzy nie stawiają na unikalność, co więcej często kupują duże ilości takich samych monet. Jakie zatem egzemplarze są szczególnie warte zainteresowania? Warto jest posiadać takie monety jak:

– Amerykański Orzeł,
– Wiedeńscy Filharmonicy,
– kanadyjski Klonowy Liść,
– południowoafrykański Krugerrand.

Krugerrandy to jedne z najpopularniejszych monet bulionowych. Pochodzą one z RPA. Złoto, z którego są wykonane ma lekko czerwone zabarwienie, co jest wynikiem dodania do niego niewielkiej ilości miedzi. Takie połączenie sprawia, że pieniądz jest bardziej odporny na zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne. Krugerrandy powstają w południowoafrykańskiej mennicy Rand Rafinery. Monety te są przedmiotem zainteresowania niemal każdego inwestora.

Wiedeńscy Filharmonicy to jedna z najpopularniejszych monet bulionowych w Europie. Jej projekt nawiązuje do słynnej austriackiej orkiestry. Kunszt wykonania monety został doceniony przez grono międzynarodowe. Wiedeńscy Filharmonicy byli wielokrotnie nagradzani na targach numizmatycznych. Moneta w całości wykonana jest z najwyższej jakości złota.

Klonowy Liść to znak rozpoznawczy Kanady. Nie mogło go zabraknąć również na kanadyjskiej monecie bulionowej. Klonowy Liść w stu procentach wykonany jest ze złota, które dodatkowo pozyskiwane jest na terenie Kanady.

W kolekcjach wielu inwestorów znajdują się srebrne i złote monety pochodzące z USA. Amerykański Orzeł to pieniądz z długą historią, który rozpoznawany jest na całym świecie.